The finalised results are attached below:-

GalwayIndoorTrackAndField2015FinalResults.pdf

Well done again to all of the Craughwell participants. We had a fabulous day out and I hope that everyone enjoyed the experience. We had over 230 athletes take part (over one-third of the participants) and we featured on the podium a massive 131 times with 43 Galway titles, 44 silver placings and 43 bronze placings. Read on for full details of the Craughwell AC medallists. Its not all about winning of course and we are equally proud of the huge numbers that we had taking part. 

Next up for juvenile track & field is the Connacht Indoors which take place on 28 Feb (U12/U13) and 1 Mar (U14-Senior). Age group coordinators will be collating entries for this shortly - so athletes/coaches should be thinking of what athletes will take part in. 

The Connachts are open entry, i.e. you don't have to qualify from Galway for them. Note that U9s, 10s and 11s don't have a Connacht Indoor competition.

The All-Ireland indoors are on 21, 22 and 28 March. The schedule is in the Juvenile Competition Booklet which is published on the AAI website:  http://www.athleticsireland.ie/downloads/other/Updated.pdf. Incidentally this booklet is the Bible of national juvenile competition and is a must-read for coaches/parents if you want to avoid a clash with holidays!

 

Craughwell AC Medallists in the Galway Indoors

Senior Women Long Jump 1 Cathriona Farrell (5.00), 2 Sinead Treacy (4.73), 3 Orla Ryan (4.37), High Jump 1 Cathriona Farrell (1.70), 2 Orla Ryan (1.50), 60m 1 Sinead Treacy (8.01), 2 Cathriona Farrell (8.49), 3 Sarah Finnegan (8.69), 200m 1 Sinead Treacy (25.57), 800m 1 Sinead Gaffney (2.32.87), 3000m 3 Grainne McDaid (12.44.99), 4x200m 1 Craughwell 1.52.79 (Sinead Treacy, Claire Ryder, Sinead Gaffney, Orla Ryan).

Senior Men Long Jump 1 Aidan Conneely (6.01), 3 Matthew McKernan (5.85), High Jump 2 Adam Flynn (1.55), 60m 1 Conor Duggan (7.08), 2 Aidan Conneely (7.32), 200m 2 Conor Duggan (23.26), 3 Nicholas Sheehan (23.70), 800m 1 Nicholas Sheehan (2.00.71), 3 Dara Dolan (2.21.07), 3000m 3 Damien Larkin (10.17.25).

U16/17 Girls Long Jump 1 Laura Cunningham (4.77), 2 Michelle Duggan (4.71), High Jump 1 Aoife Walshe (1.48), 2 Maeve Cannon (1.40), 3 Lorraine Delaney (1.35), Shot Putt 1 Laura Cunningham (7.24), 2 Maeve Cannon (7.15), 3 Caoilin Milton (6.81), 60m 1 Michelle Duggan (8.20), 200m 1 Michelle Duggan (26.83), 4x200m 3 Craughwell 2.00.11 (Aoife Walshe, Laura Cunningham, Caoilin Milton, Lorraine Delaney).

U16/17 Boys Long Jump 1 Daniel Callanan-Forde (5.47), U16/17 Boys High Jump 1 Jerry Keary (1.65), U16/17 Boys Shot Putt 1 Cian Waters (9.55), 2 Alan Harrington (8.27), U16/17 Boys 60m 3 Cillian Dolan (7.49), U16/17 Boys 60mh 2 Jerry Keary (9.93), U16/17 Boys 800m 1 Oisin Lyons (2.13.35), U16/17 Boys 4x200m 3 Craughwell 1.47.38 (Jerry Keary, Daniel Callanan-Forde, Oisin Lyons, Cian Waters, Luke Finn).

U15 Girls Long Jump 1 Siona Lawless (4.71), 3 Finola Kelly (4.05), U15 Girls High Jump 1 Tara Slattery (1.35), U15 Girls Shot Putt 3 Sarah Callanan (7.76), U15 Girls 60m 1 Siona Lawless (8.61), 2 Alison Leahy (8.70), U15 Girls 60mh 3 Finola Kelly (11.48), U15 Girls 800m 3 Finola Kelly (2.45.57), U15 Girls 4x200m 1 Craughwell 1.58.31 (Finola Kelly, Siona Lawless, Sarah Callanan, Alison Leahy).

U15 Boys Long Jump 2 Ultan Sheeran (4.44), 3 Conor Hughes (4.19), U15 Boys Shot Putt 1 Oisin Shannon (7.98), U15 Boys 60mh 3 Oisin Shannon (10.20), U15 Boys 800m 2 Patrick Noonan (2.33.66), 3 Sean Noonan (2.43.07), U15 Boys 4x200m 2 Craughwell 1.54.27 (Luke Roberts, Conor Hughes, Ultan Sheeran, Oisin Shannon).

U14 Girls Long Jump 2 Leanagh Gilligan (4.28), U14 Girls High Jump 1 Leanagh Gilligan (1.35), 3 Eva Kelly (1.30), U14 Girls Shot Putt 2 Eva Kelly (8.46), U14 Girls 800m 1 Niamh Niland (2.51.36), 2 Ailbhe Miskella (2.52.65), U14 Girls 4x200m 2 Craughwell (2.08.45, Niamh Niland, Mia Waters, Eva Kelly, Jennifer Hughes), 3 Craughwell (2.10.13, Caoimhe Gilligan, Ailbhe Miskella, Leanagh Gilligan, Ellie Cronin).

U14 Boys Long Jump 1 Sean Connaughton (4.48), 2 Alex Evans (4.15), U14 Boys High Jump 1 Garvin Surlis (1.35), U14 Boys Shot Putt 2 Eoin Lyons (7.39), 3 Conor Roberts (7.15), U14 Boys 60m 1 Sean Connaughton (8.29), U14 Boys 800m 1 Kyle Moorhead (2.30.88), 2 Sean Connaughton (2.31.62), U14 Boys 4x200m 2 Craughwell 1.57.63 (Sean Connaughton, Alex Evans, Kyle Moorhead, Finbarr McFadden), 3 Craughwell 2.08.29 (Garvin Surlis, Eoin Lyons, Phelim McCann, Brandon Morgan).

U13 Girls Long Jump 3 Aine Kelly (3.83), U13 Girls High Jump 2 Ava Finn (1.20), 3 Ellie Cronin (1.15), U13 Girls Shot Putt 3 Aine Kelly (6.42), U13 Girls 4x100m 3 Craughwell 1.02.85 (Aine Kelly, Ava Finn, Emma Jane Moran, Aoife Kelly, sub Lauren McNally). U13 Boys Long Jump 2 Jack Fitzgerald (3.89), 3 Sam O’Neill (3.80), U13 Boys High Jump 1 Conor Trehy (1.15), 2 Lewis Ryan (1.10),

U13 Boys Shot Putt 1 Samuel Maduka (7.78), U13 Boys 60m 1 Shaun Gilligan (8.90), 3 Sam O Neill (9.14), U13 Boys 60mh 1 Jack Fitzgerald (11.54), 2 Jack Farrell (11.69), 3 Conor Trehy (11.72), U13 Boys 600m 2 Liam Leen (1.53.50), 3 Shaun Gilligan (1.54.62), U13 Boys 4x100m 1 Craughwell 58.30 (Sam O’Neill, Gavin Lee, Jack Fitzgerald, Shaun Gilligan), 2 Craughwell 1.02.36 (Jack Farrell, Gavin Kelly, Padraig Martyn, Lewis Ryan).

U12 Girls Long Jump 2 Caoimhe Connolly (3.45), 3 Rebecca Lynch (3.41), U12 Girls High Jump 2 Eve Ayo/Rebekah Flynn (1.10), U12 Girls Shot Putt 2 Regina Maduka (5.86), 3 Hannah Hynes (5.13), U12 Girls 60m 3 Caoimhe Connolly (9.75), U12 Girls 600m 3 Caoimhe Connolly (2.04.20), U12 Girls 4x100m 3 Craughwell 1.05.14 (Eve Ayo, Caoimhe Connolly, Rebekah Flynn, Emily Miskella, sub Hannah Hynes) .

U12 Boys Long Jump 1 Sean Fox (3.97), 2 Lukas Schukat (3.87), 3 Conor Hoade (3.74), U12 Boys High Jump 1 Conor Hoade (1.20), U12 Boys Shot Putt 2 Liam McDonagh (6.85), 3 Oisin Keane (6.41), U12 Boys 4x100m 2 Craughwell 1.01.01 (Robert Urquhart, Conor Hoade, Lukas Schukat, Sean Fox, sub Liam McDonagh).

U11 Girls Long Jump 2 Erin Kelly/Jade Whelton (2.98), 3 Katie Scully (2.88), U11 Girls 60m 3 Katie Scully (9.84), U11 Girls 600m 2 Aoibhe Carr (2.14.18) 3 Jade Moorhead (2.16.88), U11 Girls 4x100m 1 Craughwell 1.07.32 (Katie Scully, Jade Whelton, Erin Kelly, Amy Corcoran, sub Grace Leen, Rosemary Maduka) 3 Craughwell 1.08.18 (Sarah Byrne, Aoibhe Carr, Jade Moorhead, Clodagh O'Meara, sub Rachel Kinnane).

U11 Boys Long Jump 1 Evan Hallinan (3.69), 3 Ryan McDonnell (3.24), U11 Boys 600m 1 Evan Hallinan (2.02.11), U11 Boys 4x100m 2 Craughwell 1.05.55 (Cian Lavan, Daniel Galvin, Fiachra Bond, Ryan O'Donnell, sub Cian Reddington), 3 Craughwell 1.06.64 ((Luke Flynn, Evan Hallinan, Ryan McDonnell, Ódhran Gilligan, sub Evan Martin)).

U10 Girls Long Jump 1 Isabella Boland (3.00), 2 Grace Lynch (2.93), U10 Girls 4x100m 2 Craughwell 1.09.68 (Rachel O’Callaghan, Siobhan Carr, Grace Lynch, Chloe Hallinan).

U10 Boys Long Jump 1 Conor Gilligan (3.36), 2 Evan Moran (3.34), U10 Boys 400m 1 Evan Moran (1.16.29), U10 Boys 4x100m 1 Craughwell 1.07.30 (Conor Gilligan, Cillian Horan, Cormac McFadden, Evan Moran), 2 Craughwell 1.09.61 (Eddie Silke, Liam O’Connell, Lucas Keane, Jamie Collins).

Friday the 20th. .