citf2015    siona

A large contingent of athletes from the club descended on the international arena in Athlone IT at the weekend for the Connacht Indoor Track & Field Championships. With over 100 athletes in action, Craughwell AC had the largest representation at these championships which told in the podium finishes with 29 Connacht titles coming our way, 13 silver and 11 bronze podium finishes.

There were many highlights across the 2 days in particular an impressive 1.58.08 from Damien O’Boyle in the U19 800m, significantly helped by Peadar Harvey who paced the first 400m of the race. It was a generous act from Peadar who holds the club record of 1.57.xx and unselfishly paced Damien to an attempt to break that. As it was Damien came very close to that record and even closer to Paul Joyce’s junior club record of 1.58.05. Cathriona Farrell gave an exhibition of jumping in the senior high jump, attempting 1.80m and soaring 10cm above it but clipping it with her heels. Sinead Treacy came home with triple gold I the 60m, 200m and long jump – another fantastic performance from a great athlete. In the U16s, despite a bad enough injury picked up on Thursday night when practicing for hurdles, Lorraine Delaney had an impressive series of jumps to nail a new high jump PB of 1.50m having improved from 1.40m to 1.45m only a few weeks earlier at the Scottish Championships. Laura Cunningham had to settle for 2nd place but more than made up for this with her first Connacht long jump title in a few years.

u16s

Craughwell U16 4x200m Relay Teams at the Connacht Indoors
Luke Finn, Oisin Lyons, Jerry Keary, Cian Waters, Daniel Callanan-Forde
Shauna Tobin, Anna Farrelly, Laura Cunningham, Caoilin Milton, Lorraine Delaney

The U16 boys dominated their proceedings picking up the relay title, 800m title (Oisin Lyons), high jump title (Jerry Keary), long jump title (Daniel Callanan-Forde), shot putt title (Cian Waters) as well as several other medals. In the U15 grade, Siona Lawless and Ultan Sheerin excelled when taking the long jump title as did Oisin Shannon when taking the sprint title.

In the U14s, a massive performance from Kyle Moorhead in the 800m saw him take 2nd place ahead of some elite opposition. Also in the U14s, Sean Connaughton was in super form when taking 3 silvers as was Leanagh Gilligan with high jump gold and long jump silver and Eva Kelly with shot putt and high jump bronze.

The stars of the show in the U13s were Ava Finn with a big PB to take the high jump title and Jack Farrell when winning the hurdles title while in the U12 grade, there were huge jumps from Sean Fox to win the long jump and from Lukas Schukat in the high jump, both threatening the club records in this age group, as well as a fantastic 58.10 time from the U12 boys relay when placing second behind National champions Ballinasloe with a time that is possibly a club record for this age group.

u15scitf

The Victorious Craughwell U15 Relay Teams
Mia Waters, Siona Lawless, Rachael Hughes, Anna Farrelly
Conor Hughes, Ryan Gallagher, Ultan Sheerin, Oisin Shannon, Sean Connaughton

Full details of the podium finishes from the large Craughwell contingent are as follows:-


High Jump
Sen 1 Cathriona Farrell (1.75)
U17 1 Aisling Keady (1.40)
U16 1 Lorraine Delaney (1.50)
U16 1 Jerry Keary (1.65)
U14 1 Leanagh Gilligan (1.40)
U13 1 Ava Finn (1.34)
U12 1 Lukas Schukat (1.33)
U16 2 Laura Cunningham (1.45)
U14 3 Eva Kelly (1.30)
U14 3 Ryan Gallagher (1.40)
U13 3 Lewis Ryan (1.25)

Long Jump
Sen 1 Cathriona Farrell (5.19)
U19 1 Sinead Treacy (4.86)
U17 1 Aisling Keady (4.46)
U16 1 Daniel Callanan-Forde (5.50)
U16 1 Laura Cunningham (4.65)
U15 1 Siona Lawless (4.73)
U15 1 Ultan Sheerin (4.76)
U12 1 Sean Fox (4.22)
U16 2 Jerry Keary (4.87)
U14 2 Leanagh Gilligan (4.44)
U14 2 Sean Connaughton (4.46)
U17 3 Aoife Greene (3.92)
U12 3 Lukas Schukat (4.16)

Sprints
Sen 400m 1 Peadar Harvey (54.35)
U19 60m 1 Sinead Treacy (7.97)
U19 200m 1 Sinead Treacy (25.55)
U15 60m 1 Oisin Shannon (7.91)
U17 60m 2 Cillian Dolan (7.47)
U15 60m 2 Siona Lawless (8.38)
U14 60m 3 Sean Connaughton (8.38)

Hurdles
U13 1 Jack Farrell (10.53)
U15 2 Oisin Shannon (10.01)
U13 3 Jack Fitzgerald (10.83)

Distance
Sen 800m 1 Peter O’Sullivan (2.02.97)
U19 1500m 1 Ciara Greene (5.33.91)
U19 800m 1 Damian O’Boyle (1.58.08)
U18 800m 1 Oisin Doyle (2.13.12)
U16 800m 1 Oisin Lyons (2.12.51)
U14 800m 2 Kyle Moorhead (2.26.18)
U13 600m 3 Shaun Gilligan (1.51.61)

Shot Putt
U16 1 Cian Waters (9.94)
U16 2 Laura Cunningham (7.92)
U14 2 Sean Connaughton (9.56)
U16 3 Alan Harrington (7.58)
U16 3 Shauna Tobin (6.52)
U14 3 Eva Kelly (8.89)

Relays
U16 1 Craughwell 1.44.51 (Daniel Callanan-Forde, Cian Waters, Jerry Keary, Oisin Lyons, sub Luke Finn)
U15 2 Craughwell 1.48.97 (Ryan Gallagher, Ultan Sheerin, Sean Connaughton, Oisin Shannon, sub Conor Hughes)
U14 1 Craughwell 1.52.27 (Ryan Gallagher, Alex Evans, Kyle Moorhead, Sean Connaughton, sub Finbar McFadden)
U15 2 Craughwell 1.59.09 (Mia Waters, Rachael Hughes, Anna Farrelly, Siona Lawless)
U13 2 Craughwell 58.00 (Padraig Martyn, Jack Fitzgerald, Gavin Lee, Shaun Gilligan, sub Sam O’Neill)
U12 2 Craughwell 58.10 (Robert Urquhart, Conor Hoade, Lukas Schukat, Sean Fox, sub Liam Mulveen)

Details of all the Craughwell performances are listed below. Full results can be downloaded from here: ConnachtIndoorResults2015.pdf.

Event 3 60m U12 Girls Place Time
Eve Ayo 9 9.53
Hannah Hynes 25 10.02
Rebecca Lynch 36 10.32
Saoirse Moore 39 10.41
Oliwia Koman 43 10.51
     
Event 8 60m U12 Boys Place Time
Sean Fox 6 9.02
Conor Hoade 12 9.21
Lukas Schukat 19 9.35
Liam Mulveen 23 9.48
Robert Urquhart 27 9.61
Joshua Ryan 33 10.1
Jack Kinane 42 10.33
Noah Keane 44 10.43
Eoin Connolly 49 10.97
     
Event 13 60m U13 Girls Place Time
Ailbhe Doyle 31 9.76
Edel Farrelly 32 9.83
Lauren Mc Nally 42 10.19
Siofra Boland 44 10.31
Niamh Mvc Sweeney 46 10.34
kate Murphy 48 10.41
Maeve Mc Loughlin 53 10.75
Sophie Finn 54 10.78
Heather Hogan 56 10.96
     
Event 19 60m U13 Boys Place Time
Shaun Gilligan 4 8.76
Jack Fitzgerald 10 9.12
Gavin Lee 11 9.13
Padraig Martyn 12 9.24
Ben lalor 15 9.32
Pascal Wash 19 9.45
Lewis Ryan 22 9.57
Liam Leen 25 9.65
Alex Creavan 32 10.16
oisin Davis 34 10.24
     
Event 35 60m U14 Girls Place Time
Mia Waters 6 8.85
     
Event 36 60m U14 Boys Place Time
Sean Connaughton 3 8.38
Ryan Gallagher 8 8.6
Alex Evans 10 8.91
Ciaran Connaughton 13 9.01
Kyle Moorhead 15 9.09
Garvin Surlis 25 9.67
     
Event 37 60m U15 Girls Place Time
Siona Lawless 2 8.38
Anna Farrelly 9 9.21
     
Event 38 60m U15 Boys Place Time
Oisin Shannon 1 7.911
Ultan Sheerin 12 8.72
Conor Hughes 16 10.51
     
     
Event 40 60m U16 Boys Place Time
Daniel Callanan-Forde   5 7.88
     
Event 42 60m U17 Boys Place Time
Cillian Dolan 2 7.47
     
Event 45 60m U19 Girls Place Time
Sinead Treacy 1 7.97

 

Event 14 60mH U13 Girls Place Time
Emma Jane Moran 12 12.38
Ciara Huges 13 12.47
Ailbhe Doyle 14 12.53
Siofra Boland 15 12.55
Niamh Mvc Sweeney 20 13.07
kate Murphy 24 13.81
Sophie Finn 25 13.86
     
Event 20 60mH U13 Boys Place Time
Jack Farrell 1 10.53
Jack Fitzgerald 3 10.83
Ben lalor 5 10.9
Shaun Gilligan 6 10.98
Padraig Martyn 7 11.37
Conor Trehy 8 11.65
Lewis Ryan 10 11.85
Alex Creavan 14 12.36
Sean Cotter 17 12.91
     
Event 81 60mH U14 Girls Place Time
Mia Waters 4 10.54
     
Event 82 60mH U14 Boys Place Time
Ciaran Connaughton 11 12.85
     
Event 83 60mH U15 Girls Place Time
Rachel Hughes 5 12
     
Event 87 60mH U15 Boys Place Time
Oisin Shannon 2 10.01
Ultan Sheerin 4 11.67
     
Event 84 60mH U16 Girls Place Time
Caoilin Milton  4 10.87

 

Event 96 200m U16 Boys Place Time
Cian Waters  7 26.54
Louis Molloy   10 27.53
Paul Molloy   15 31.41
     
Event 101 200m U19 Girls Place Time
Sinead Treacy 1 25.55
     
Senior Men 400m Place Time
Peadar Harvey  1 54.35

 

Event 7 600m U12 Girls Place Time
Saoirse Moore 6 2.04:75
Caoimhe Connolly 7 2.04:93
Emily Miskella 11 2.06:99
     
Event 12 600m U12 Boys Place Time
Joshua Ryan 26 2.10:50
Mark Egan 28 2.11:00
Noah Keane 29 2.11:25
Cian Daly 31 2.12:90
Ben Brady 41 2.26:52
Eoin Connolly 42 2.28:10
     
Event 18 600m U13 Girls Place Time
Emma Jane Moran 22 2.10:45
     
Event 24 600m U13 Boys Place Time
Shaun Gilligan 3 1.51:61
Gavin Lee 7 1.53:31
Liam Leen 8 1.54:23
Sean Cotter 11 1.57:63
Pascal Wash 13 1.58:99
oisin Davis 23 2.10:69
     
Event 157 800m U14 Girls Place Time
Ailbhe Miskella 5 2.46:11
Jennifer Hughes 9 2.51:02
     
Event 158 800m U14 Boys Place Time
Kyle Moorhead 2 2.26:18
Finbarr McFadden 10 2.36:30
     
Girls 15 Girls 800m Place Time
Rachel Hughes 5 2.40:08
     
Event 72 800m U16 Boys Place Time
Oisin Lyons   1 2.12:51
Luke Finn   6 2.41:93
Paul Molloy   7 2.55:57
     
Event 76 800m U18 Boys Place Time
Oisin Doyle 1 2.13:12
Sean Garman 4 2.27:83
Jack Miskella  5 2.27:97
     
Event 78 800m U19 Boys Place Time
Damian O'Boyle  1 1.58:08
     
Event 80 800m Senior Men Place Time
Peter O'Sullivan  1 2.02:97

 

Event 55 1500m U19 Girls Place Time
Ciara Greene 1 5.33:91

 

Event 5 Long Jump U12 Girls              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Caoimhe Connolly 3.49 3.55 X 3.55     3.55 5
Rebecca Lynch 3.43 3.30 3.46 3.46     3.46 6
Alex Slamas 3.20 3.33 S 3.33     3.33 10
Rebekah Flynn 3.12 S S 3.12     3.12 15
Eve Ayo 3.07 X S 3.07     3.07 16
Emily Miskella 2.93 S S 2.93     2.93 17
Hannah Hynes 2.62 S X 2.62     2.62 23
                 
Event 10 Long Jump U12 Boys              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Sean Fox 3.77   3.78 4.02 4.04 4.22 4.22 1
Lukas Schukat 4.04   4.03 X X 4.16 4.16 3
Conor Hoade   3.70   3.94 X X 3.94 4
Liam McDonagh 3.66           3.66 7
Robert Urquhart 3.62           3.62 9
Mathie Kennedy 3.37           3.37 15
Joshua Ryan 2.95           2.95 21
Eoin Connolly 2.94           2.94 22
Jack Kinane 2.85           2.85 23
Noah Keane 2.72           2.72 28
Cian Daly 2.70           2.70 29
                 
Event 16 Long Jump U13 Girls              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Ava Finn 3.50 3.73 3.30       3.73 9
Ciara Huges 3.32 3.52 X       3.52 11
Aoife Kelly 3.06 X 3.45       3.45 13
kate Murphy X X 3.20       3.20 16
Niamh Mvc Sweeney 3.00 S S       3.00 21
Sophie Finn 2.86 S S       2.86 26
Maeve Mc Loughlin X X 2.80       2.80 28
Edel Farrelly 2.68 X S       2.68 30
Heather Hogan 2.59 S S       2.59 31
Siofra Boland 1.67 X S       1.67 38
                 
Event 22 Long Jump U13 Boys              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Jack Farrell 3.75 3.95         3.95 7
Conor Trehy   3.94 3.73       3.94 8
Jack Fitzgerald 3.78 3.90         3.90 9
Padraig Martyn 3.83           3.83 10
Gavin Lee 3.72           3.72 12
oisin Davis 3.31           3.31 17
Sean Cahill 2.92           2.92 20
Liam Leen 2.54           2.54 23
                 
Event 137 Long Jump U14 Girls              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Leanagh Gilligan 4.27 4.14 4.44       4.44 2
Mia Waters 4.03 4.07 3.93       4.07 5
Eva Kelly 3.93 3.94 4.06       4.06 7
                 
Event 138 Long Jump U14 Boys              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Sean Connaughton 4.07 4.46 4.20       4.46 2
Alex Evans 4.09 3.98 4.01       4.09 4
Ciaran Connaughton 3.83 3.46 3.72       3.83 8
                 
Event 135 Long Jump U15 Girls              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Siona Lawless   4.66 4.73       4.73 1
Rachel Hughes 3.98 3.99 4.02       4.02 4
Tara Slattery    3.87         3.87 5
                 
Event 136 Long Jump U15 Boys              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Ultan Sheerin 4.52 4.55 4.76       4.76 1
Conor Hughes 4.02 4.10 3.88       4.10 6
                 
Event 133 Long Jump U16 Girls              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Laura Cunningham   4.58 4.65         4.65 1
Caoilin Milton    4.26 4.24       4.26 4
Shauna Tobin  3.80 3.79 3.91       3.91 8
                 
Event 134 Long Jump U16 Boys              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Daniel Callanan-Forde     5.50 5.49 5.50     5.50 1
Jerry Keary   4.87   4.70       4.87 2
Cian Waters  4.11 4.56         4.56 4
Alan Harrington   3.58   3.74       3.74 7
                 
Event 125 Long Jump U17 Girls              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Aisling Keady 4.46 4.34 4.30       4.46 2
Aoife Greene 3.92   3.81       3.92 3
Laura Keane     3.57       3.57 4
                 
Event 129 Long Jump U19 Girls              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Sinead Treacy   4.86 4.68       4.86 1
                 
Event 131 Long Jump Senior Women            
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 Place
Cathriona Farrell 5.02 5.14 5.19       5.19 1

 

Event 4 High Jump U12 Girls                    
Name   1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.28 1.30 1.32 1.34  
Rebekah Flynn   O O XO XXX           4
Alex Slamas   O O XXX             5
Oliwia Koman   XXX                 6
Eve Ayo   XXX                 6
                       
Event 9 High Jump U12 Boys                    
Name   1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.33      
Lukas Schukat   O O O O O XXO XXO     1
Liam McDonagh   XO O XO XO O XXX       4
Conor Hoade   O O XO XXO XO XXX       5
Mathie Kennedy   O O O XXX           7
Oisin Keane   O O O XXX           7
Liam Mulveen   O XO X             12
                       
Event 15 High Jump U13 Girls                    
Name   1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37  
Ava Finn     O O O O O XXO XXO X 1
Lauren Mc Nally   O O XO XXX           4
Aoife Kelly   O XO XXX             6
                       
Event 21 High Jump U13 Boys                    
Name   1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.33        
Lewis Ryan   O O XO XXO XXX         3
Conor Trehy   O XO XXO XXX           6
                       
Event  High Jump U14 Girls                    
Name 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40        
Leanagh Gilligan O O O O O O O       1
Eva Kelly O XO O XO O XXX         3
                       
Event  High Jump U14 Boys                    
Name 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.48        
Ryan Gallagher     O O XXO XXX         3
Garvin Surlis O XO XXX               5
                       
Event  High Jump U15 Girls                    
Name 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60  
Tara Slattery      O XXX             5
                       
Event  High Jump U16 Girls                    
Name 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55    
Lorraine Delaney       O O O O XO O XX   1
Laura Cunningham       O O O O XXO XXX     2
                       
Event  High Jump U16 Boys                    
Name 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.6 1.65 1.7 1.75  
Jerry Keary             XO O O XXX   1
                       
Event 117 High Jump U17 Girls                    
Name   1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45      
Aisling Keady   O       O XXO XXX     1
                       
Event 123 High Jump Senior Women                  
Name   1.15 1.2 1.25 1.3 1.35 1.6 1.65 1.7 1.75 1.8
Cathriona Farrell             O O XO XXO XXX

 

Event 6 Shot Put (2kg) U12 Girls                
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 #6 Best
Oliwia Koman 4.55 4.82 4.45       4.82   7
Emily Miskella 4.52 4.03 4.16       4.52   9
Hannah Hynes x 3.93 3.95       3.95   10
Regina Maduka 4.32 x 4.34       4.34   11
Alex Slanias 3.73 4.56 4.13       4.56   12
                   
Event 11 Shot Put (2kg) U12 Boys                
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 #6 Best
Liam McDonagh 6.35 6.70 6.54       6.70   4
Oisin Keane 5.95 6.35 X       6.35   5
Mark Egan 4.57 5.43 4.54       5.43   10
Ben Cunniffe 5.15 5.31 5.07       5.31   11
Jack Kinane 3.37 X 4.46       4.46   15
Ben Brady X 4.16 4.32       4.32   16
                   
Event 17 Shot Put (2kg) U13 Girls                
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 #6 Best
Lauren Mc Nally 5.28 5.11 5.36       5.36   10
Ailbhe Doyle x 4.77 x       4.77   15
Edel Farrelly 4.64 3.79 3.85       4.64   17
Emma Jane Moran X X 3.66       3.66   19
                   
Event 23 Shot Put (2kg) U13 Boys                
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 #6 Best
Sean Cahill 6.17 6.50 6.23       6.50   9
                   
Event 155 Shot Put (2kg) U14 Girls                
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 #6 Best
Eva Kelly 8.20 8.89 8.11       8.89   3
                   
Event 156 Shot Put (2.72Kg) U14 Boys              
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 #6 Best
Sean Connaughton 9.56 8.54 9.31       9.56   2
Eoin Lyons 7.51 6.93 8.04       8.04   5
                   
Event 151 Shot Put (3Kg) U16 Girls                
Name #1 #2 #3 #4 #5 #6 Best    
Laura Cunningham   x 7.4 7.92       7.92   2
Shauna Tobin  5.64 6.52 5.65       6.52   3
                   
Event 152 Shot Put (4Kg) U16 Boys              
Name #1 #2 #3 #4 #5 #6 Best    
Cian Waters  9.61 9.94 9.93       9.94   1
Alan Harrington   7.39 7.31 7.58       7.58   3
                   
Event 149 Shot Put (3Kg) U17 Girls                
Name #1 #2 #3 Best of 3 Re-order #4 #5 #6 Best
Aoife Greene 5.78 6.15 6.08       6.15   5

 

Event 1 4x100m U12 Girls Place Time
Craughwell 4 0.62:42
     
Event 2 4x100m U12 Boys Place Time
Craughwell 2 0.58:10
Craughwell 6 0.60:98
Craughwell 14 0.67:66
Craughwell 15 0.67:79
     
Event 161 4x100m U13 Girls Place Time
Craughwell 4 59.99
Craughwell 13 64.93
     
Event 162 4x100m U13 Boys Place Time
Craughwell 2 58.00
Craughwell 5 60.29
Craughwell 7 61.67
     
4x200m U14 Girls Place Time
Craughwell 5 2.05:35
     
4x200m U14 Boys Place Time
Craughwell 1 1.52:27
Craughwell 8 2.03:65
     
4x200m U15 Girls Place Time
Craughwell 2 1.59:09
     
4x200m U15 Boys Place Time
Craughwell 1 1.48:97
     
4x200m U16 Girls Place Time
Craughwell 4 1.59:03
     
4x200m U16 Boys Place Time
Craughwell 1 1.44:51
Friday the 20th. .