saoirse2

A very belated report on the Connacht indoors. I had hoped to do a more detailed writeup before the All Irelands but just could not get the time to do it so am posting the report I sent into the Connacht Tribune here. The first day of the All-Irelands kicks off tomorrow Sunday 18th March. Best of luck to all of our athletes who are taking part!

Full results of the Connachts are here: Connacht_Results.xlsx

A busy 2 days of athletics at the Connacht Indoors saw many impressive performance from Craughwell AC athletes with 26 individual Connacht titles coming the way of the club. Foremost amongst the Connacht Champions were double title winners Katie O’Donoghue (Senior Women’s Long Jump and High Jump), Sinéad Treacy (Senior Women’s 200m and 400m), Laura Cunningham (U19 Girls High Jump and Triple Jump), Sean Cotter (U16 Boys 800m and 1500m) and Chloe Hallinan (U13 Girls 60m Hurdles and Long Jump).

There were impressive performances also from Linda Porter who returned to competitive track action after a long period of absence to take the Connacht Senior 800m title in a good time of 2.31.84 and from Jack Miskella who eclipsed all before him in the senior men’s 800m to take the Connacht title in a 3-second PB time of 2.01.62.

There were Connacht titles also for Lorraine Delaney (U19Girls Long Jump), Jerry Keary (U19 Boys High Jump), Chloe Casey (U17 Girls Shot Putt), Ellie Cronin (U16 Girls High Jump), Saoirse Pierce (U15 Girls High Jump), Lukas Schukat (U15 Boys High Jump), Fauve Aylmer (U14 Girls 800m), Jade Moorhead (U14 Girls High Jump), Evan Hallinan (U14 Boys High Jump), Isabella Fitzgerald (U13 Girls High Jump), Niamh Duffy (U13 Girls Shot Putt), Evan Moran (U13 Boys 60m Hurdles), Tara Keane U13 Girls Long Jump and Darragh Kelly (U13 Boys High Jump).

Full results of athletes featuring in the top 4 from the 2 days of action are as follows:

 

u19.senior.highjump1


Senior Women 200m 1 Sinéad Treacy 25.64; 400m 1 Sinéad Treacy 59.10; 800m 1 Linda Porter 2.31.84; Long Jump 1 Katie O'Donoghue 4.70, 2 Orla Ryan 4.43, 3 Aisling Keady 4.37; High Jump 1 Katie O'Donoghue 1.50, 2 Orla Ryan 1.45, 3 Aisling Keady 1.40. Senior Men 800m 1 Jack Miskella 2.01.62, 3 Ben Garrard 2.05.00; Long Jump 4 Paul Armstrong 5.33, High Jump 2 Paul Armstrong 1.65.

U19 Girls 400m 3 Arlene Earls 59.84; Long Jump 1 Lorraine Delaney 4.62, 2 Laura Cunningham 4.43, 3 Arlene Earls 4.38, 4 Shauna Tobin 4.19; High Jump 1 Laura Cunningham 1.55, 2 Lorraine Delaney 1.50; Triple Jump 1 Laura Cunningham 10.00, 2 Lorraine Delaney 9.97; 4x200m 2 Craughwell AC 1.49.73 (Arlene Earls, Lorraine Delaney, Laura Cunningham, Siona Lawless, sub Shauna Tobin). U19 Boys Long Jump 2 Jerry Keary 5.81; High Jump 1 Jerry Keary 1.90.

U18 Girls 60m 4 Siona Lawless 8.48; 1500m 3 Catherine Noonan 5.51.68; Long Jump 3 Siona Lawless 4.71. U18 Boys 1500m 3 Patrick Noonan 4.35.17.

U17 Girls High Jump 2 Leanagh Gilligan 1.35; Shot Putt 1 Chloe Casey 12.81; 4x200m 2 Craughwell AC 1.53.99 (Freya Bohan, Chloe Casey, Chloe Farragher, Leanagh Gilligan). U17 Boys 800m 2 Kyle Moorhead 2.09.14; 1500m 2 Finbarr McFadden 4.41.57.

u16boys

U16 Girls 60m 3 Alisha Larkin 8.49; 60m Hurdles 2 Ellie Cronin 9.86; 200m 4 Chloe Farragher 28.22; Long Jump 3 Alisha Larkin 4.48; High Jump 1 Ellie Cronin 1.50, 2 Aine Kelly 1.45; 4x200m 2 Craughwell AC 1.51.56 (Ellie Cronin, Ava Finn, Alisha Larkin, Chloe Farragher), 3 Craughwell AC 1.58.47 (Ciara Hughes, Aoife Kelly, Aine Kelly, Emma Jane Moran, sub Lauren McNally). U16 Boys 60m 2 Shaun Gilligan 7.79; 60m Hurdles 2 Conor Trehy 10.17; 200m 2 Shaun Gilligan 25.21; 800m 1 Sean Cotter 2.12.57, 2 Oisin Davis 2.15.89; 1500m 1 Sean Cotter 4.41.07; Long Jump 3 Paschal Walsh 4.74, 4 Conor Trehy 4.73; High Jump 2 James Furey 1.45; 4x200m 1 Craughwell AC 1.44.52 (Shaun Gilligan, Paschal Walsh, Conor Trehy, Robert Urquhart), 3 Craughwell AC 1.51.06 (Sean Cotter, Oisin Davis, Lughaigh Morgan, James Furey).

U15 Girls 60m Hurdles 4 Saoirse Moore 10.72; High Jump 1 Saoirse Pierce 1.50, 2 Saoirse Moore 1.45; U15 Boys 60m Hurdles 3 Robert Urquhart 9.68; Long Jump 3 Lukas Schukat 4.76; High Jump 1 Lukas Schukat 1.61.

u15highjump

U14 Girls 60m Hurdles 3 Katie Scully 10.52, 4 Siofra Davis 10.56; 800m 1 Fauve Aylmer 2.30.69; 1000m Race walk 2 Grace Leen, 6.30.30, 4 Alana Grogan 6.43.99; Long Jump 3 Jade Moorhead 4.19; High Jump 1 Jade Moorhead 1.50; Shot Putt 4 Aoibhe Fahy 7.79; 4x200m 2 Craughwell AC 1.59.90 (Fauve Aylmer, Katie Scully, Jade Moorhead, Aoibhe Carr), 4 Craughwell AC 2.02.98 (Clodagh O’Meara, Ella Lyons, Sarah Byrne, Siofra Davis). U14 Boys 60m Hurdles 2 Evan Hallinan 1.26, 3 Cian Lavan 10.36; Long Jump 2 Evan Hallinan 4.69; High Jump 1 Evan Hallinan 1.60, 2 Cian Lavan 1.35, 3 Calvin Ryan 1.30; Shot Putt 4 Calvin Ryan 8.59; 4x200m 2 Craughwell AC 1.57.95 (Ryan McDonnell, Evan Hallinan, Daniel Galvin, Cian Lavan).

U13 Girls 60m 3 Aoibhe Donnellan; 60m Hurdles 1 Chloe Hallinan 10.88; Long Jump 1 Chloe Hallinan 4.08, 3 Grace Keaveney 3.92, 4 Siobhan Carr 3.82; High Jump 1 Isabella Fitzgerald 1.33, 4 Siobhan Carr 1.25; Shot Putt 1 Niamh Duffy 10.11. U13 Boys 60m 2 Evan Moran 8.70; 60m Hurdles 1 Evan Moran 10.01; 600m 2 Evan Moran 1.47.19; High Jump 4 Adam Jordan 1.25; Shot Putt 4 Gavin Keenan 6.68.

U12 Girls Long Jump 1 Tara Keane 3.76, 3 Ella Farrelly 3.72; Shot Putt 2 Shannon Quinn 6.02; U12 Boys Long Jump 3 Darragh Kelly 3.99; High Jump 1 Darragh Kelly 1.33.

jack.miskella  linda

U19relay

u19hjlj  catherine.noonan

siona kyle

 u16girls

 

ellie

 

conor.trehy

 

james.furey

 

u16girlshj

lukas

 

robert urquhart

 

 

Wednesday the 19th. .