luke   patrick

Luke Evans (St Raphaels) and Patrick Noonan (Pres Athenry)
who placed 2nd and 3rd in the Senior and Intermediate Boys Steeplechase
at the Connacht Schools Track and Field Championships in Athlone IT

Athletes from the club put in some wonderful performances at the finals of the Connacht Schools Track & Field which took place last Thursdayin Athlone IT. Highlights included double titles for Laura Cunningham in the Senior Girls high jump and triple jump, for Chloe Casey in the Intermediate Girls shot putt and discus, and for Lukas Schukat in the Minor Boys long jump and high jump. There was also impressive high jumping from Jerry Keary to win the Senior Boys event with a big leap of 1.95m and for Jade Moorhead and Saoirse Moore with leaps of 1.55m to place first and second in the Minor Girls event with Jade taking the Connacht title on countback. While unconfirmed, I think 1.55 either equals or breaks the Connacht record for this age group.

And the highlight of the highlights was the magficent run by Luke Evans in the Senior Boys Steeplechase. Luke hurdled most of the barriers on his way around the 2k distance but around halfway through, an undecided approach as to hurdle or vault off one of the barriers saw Luke catch the barrier with his foot and take a heavy fall. Undeterred he bounced up and raced on to take a commendable silver medal in his first time in action in the event.

Results of the athletes from the club were as follows:

Senior Girls

400m 3 Arlene Earls (St Brigids) 61.37
800m 2 Arlene Earls (St Brigids) 2.25.96
Javelin 5 Shauna Tobin (Pres Athenry) 14.22m
High Jump 1 Laura Cunningham (Pres Athenry) 1.55m, 3 Lorraine Delaney (Calasanctius) 1.45m
Long Jump 1 Siona Lawless (St Brigids) 4.88m, 4 Shauna Tobin (Pres Athenry) 4.10m
Triple Jump 1 Laura Cunningham (Pres Athenry) 10.56m, 2 Lorraine Delaney (Calasanctius) 10.04m

lorraine.laura

Lorraine Delaney (Calasanctius) and Laura Cunningham (Pres Athenry)
who placed 3rd and 1st in the Senior Girls High Jump
at the Connacht Schools Track & Field Championships in Athlone

Senior Boys

2000m Steeplechase 2 Luke Evans (St Raphaels) 7.30.85
800m 11 Luke Evans (St Raphaels) 2.13.88
High Jump 1 Jerry Keary (St Raphaels) 1.95m
Long Jump 2 Daniel Callanan-Forde (St Raphaels) 5.72m
Triple Jump 2 Daniel Callnan-Forde (St Raphaels) 12.08m

jerry

Jerry Keary (St Raphaels) Senior Boys High Jump Champion
at the Connacht Schools Track & Field Championships in Athlone

Intermediate Girls

80m Hurdles 5 Ellie Cronin (Pres Athenry)
100m 5 Freya Bohan (Pres Athenry) 13.56
3000m 4 Catherine Noonan (Pres Athenry) 12.25.53, 7 Ciara Sheppard (Calasanctius) 12.50.96
4x100m 3 Presentation Athenry
Javelin 4 Eva Kelly (St Brigids) 18.30m
Discus 1 Chloe Casey (St Raphaels) 33.70m
Shot Putt 1 Chloe Casey (St Raphaels) 11.51m
High Jump 2 Ellie Cronin (Pres Athenry) 1.60m
Long Jump 3 Alisha Larkin (St Raphaels) 4.67m, 5 Leanagh Gilligan (St Brigids) 4.47m, 7 Caoimhe Gilligan (St Brigids) 4.39m
Triple Jump 1 Leanagh Gilligan (St Brigids) 9.99m, 3 Caoimhe Gilligan (St Brigids) 9.48m, 4 Aoife Kelly (Pres Athenry) 8.67m

Intermediate Boys

1500m Steeplechase 3 Patrick Noonan (Pres Athenry)
800m 3 Kyle Moorhead (Pres Athenry), 8 Finbarr Mc Fadden (Pres Athenry)
1500m 2 Sean Cotter (Calasanctius)
3000m 2 Sean Cotter (Calasanctius), 3 Patrick Noonan (Pres Athenry)
High Jump 4 Ryan Gallagher (St Raphaels)
Triple Jump 2 Conor Trehy (Pres Athenry)

Junior Girls

100m 2 Chloe Farragher (St Brigids)
200m 6 Emma Jane Moran (Pres Athenry) 29.37
4x100m 1 Presentation Athenry 54.01
Javelin 1 Lauren McNally (St Brigids) 20.72m, 2 393 Rebecca Lynch (Pres Athenry) 17.83m
Discus 2 Caoimhe Starr (St Brigids) 18.43m
High Jump 1 Ava Finn (Pres Athenry) 1.45m
Long Jump 3 Ava Finn (Pres Athenry) 4.56m,
Triple Jump 2 Caoimhe Starr (St Brigids) 8.57m

ava

Ava Finn (Pres Athenry) Junior Girls High Jump Champion
at the Connacht Schools Track & Field Championships in Athlone

relay

The Pres Athenry Junior Girls Relay Team who won the Connacht title
at the Connacht Schools Track & Field Championships in Athlone
Ava Finn, Emily Miskella, Emma Moore and Emma Jane Moran

Junior Boys
80m Hurdles 3 Robert Urquhart (Pres Athenry)
Discus 2 Oisin Keane (Calasanctius)

Minor Girls
75m Hurdles 2 Saoirse Moore (Colaiste Iognaid) 12.99
Shot Putt 5 Millie Geraghty (Pres Athenry) 7.33m
High Jump 1 Jade Moorhead (Pres Athenry) 1.55m, 2 Saoirse Moore (Colaiste Iognaid) 1.55m
Long Jump 7 Jade Moorhead (Pres Athenry) 4.24m

Minor Boys 

High Jump 1 Lucas Schukat (Pres Athenry) 1.55m
Long Jump 1 Lucas Schukat (Pres Athenry) 5.11m

Full results of the day are here: ConnachtSchoolsTFResults2018.pdf

highjump

Saoirse Moore (Colásite Iognáid) and Jade Moorhead (Pres Athenry)
who won silver and gold in the Minor Girls High Jump
pictured with Cathriona Farrell at the Connacht Schools Track & Field Championships in Athlone

lukas

Lukas Schukat (Pres Athenry) Minor Boys High Jump Champion
at the Connacht Schools Track & Field Championships in Athlone

Wednesday the 26th. .