There was a pretty strong performance from the galway atheletes at the Irish Indoor championships in belfast last weekend.

 In particular Craughwell's own William Finnegan posted a fine distance in the senior mens long jump, coming 8th overall.

The other outstanding craughwell result was the great performance of Ann Loughnane in the 3k walk, easily outpacing the rest of the field in a highly creditable 13:18:71.

Galway's Gary Thornton was an excellent 3rd in the 3K.

Senior Indoor Championships of Ireland
Odyssey Arena, 18th/19th February, 2006
Senior Men's 60 m Hurdles
Place/Name/Club/Time
1, S Disdarevic Crusaders A.C. 8.18
2, T Carey City of Derry 8.19
3, A Henyecz City of Edinburgh 8.45
4, J Miller Dublin City Harriers A.C. 8.51
5, B Bourke Limerick A.C. 8.95
6, D Rogers City of Edinburgh 9.09

Senior Men's 60 m
Place/Name/Club/Time
1, L Baptiste England 6.83
2, P Brizzel Ballymena & Antrim A.C. 6.83
3, D Plumber England 6.93
4, J Smyth City of Derry A.C. 6.95
5, J Davis Lagan Valley A.C. 7.11
6, A Henyecz City of Edinburgh 7.13

Senior Men's 200 m
Place/Name/Club/Time
1, D Gillick Dundrum South Dublin A.C. 21.45
2, R Gotz Czech Republic 21.74
3, D Graham Sli Cualann A.C. 21.95
4, D Hynes Menapians A.C. 22.70
1, D Duff Leevale A.C. 22.40
2, N Hogan Dundrum South Dublin A.C. 22.67
3, C Mc Namara Leevale A.C. 22.88
4, J Saulters North Down A.C. 23.18

Senior Men's 400 m
Place/Name/Club/Time
1, A Francique Grenada 46.19
2, D Mc Carthy Le Cheile A.C. 47.43
3, B Murphy U.C.C. A.C. 48.57
4, A Burke Crusaders A.C. 48.59
1, P Hort Slovakia 50.36
2, I Mc Guirk Edinburgh 50.45
M Morgan Beechmount Harriers A.C DNS
S Jorganson Denmark DNS

Senior Men's 800 m
Place/Name/Club/Time
1, J Nasrat Wales 1.50.75
2, J Repcik Slovakia 1.52.16
3, C O'Connell Glaslough Harriers A.C. 1.53.09
4, M Lajcak Slovakia 1.53.58
5, S Morrow Ballymena & Antrim A.C. 1.55.66
6, P Carron Liverpool Harriers 1.57.00

Senior Men's 1500 m
Place/Name/Club/Time
1, J Nolan U.C.D. A.C. 3.44.12
2, D Mc Carthy West Waterford A.C. 3.48.24
3, C O'Lionáird Leevale A.C. 3.48.72
4, E Dunleavy Sligo A.C. 3.52.67
5, M Conroy Sligo A.C. 3.52.99
6, G Hill Ballymena & Antrim A.C. 3.59.68
7, F Mc Gee Lucan Harriers A.C. 4.03.34
8, W Hoyne Thomastown A.C. 4.07.89
9, J Shine Leevale A.C. 4.09.43
10, G O'Connor Rathfarnham W.S.A.F. A.C. 4.17.59

Senior Men's 3000 m
Place/Name/Club/Time
1, J Mc Alister St. Malachys A.C. 8.16.96
2, D Doherty Togher A.C. 8.24.18
3, G Thornton Galway City Harriers A.C. 8.24.36
4, E Higgins St. Coca's A.C. 8.24.73
5, M Hanrahan Leevale A.C. 8.29.14
6, S Scullion North Belfast Harriers 8.31.77
7, K Seaward St. Malachy's A.C. 8.33.90
8, P Pollock Abbey A.C. 8.38.73
9, C Mc Gee Lucan Harriers A.C. 8.43.78
10, D Grant City of Derry A.C. 8.47.74
11, D Earls Sli Cualann A.C. 8.49.93
12, E Mc Cormack Dundrum South Dublin A.C. 8.57.35
13, R Faulkner St. Malachy's A.C. 8.57.35
14, R Malseed Clonliffe Harriers A.C. 9.06.31
15, R Rodgers Newcastle A.C. 9.09.94
16, B O'Dowd Bailieboro A.C. 9.42.05
17, N Carroll Shercock A.C. 9.51.04
D Mc Allister St. Malachy's A.C. DNF

Senior Men's 5km Walk
Place/Name/Club/Time
1, C Griffin Ballinamore A.C. 20.24.02
2, J Costin West Waterford A.C. 21.51.25
3, M Doyle Cushinstown A.C. 22.48.16
4, D Kidd St. L. O'Toole A.C. 23.07.93
5, P Muldoon Shercock A.C. 23.27.69
6, B Boyce Milford A.C. 23.30.78
7, P Fitzpatrick Shercock A.C. 23.52.19
8, P Ryan Mullingar Harriers A.C. 24.04.47

Senior Men's High Jump
Place/Name/Club/Hgt(m)
1, M Kabelka Slovakia 2.15
2, C Flanagan Ballymena & Antrim A.C. 2.05
3, S Herron St. Columbas College 1.95
4, G Coulter Ballymena & Antrim A.C. 1.95
5, D Shields Shercock A.C. 1.90
6, E Kelly St. Abbans A.C. 1.85
6, S Mc Mahon Ballymena & Antrim A.C. 1.85
8, K Grant Letterkenny A.C. 1.80

Senior Men's Long Jump
Place/Name/Club/Dist(m)
1, C Mc Donagh Fr. Murphys A.C. 7.93
2, B Bourke Limerick A.C. 7.01
3, L Leung Ballymena & Antrim A.C. 6.89
4, J Ritchie City of Edinburgh 6.82
5, S Mc Mahon Ballymena & Antrim A.C. 6.65
6, A Kennedy Abbey A.C. 6.61
7, S Fleming Crusaders A.C. 6.53
8, W Finnegan Craughwell A.C. 6.08
9, A Jones Birchfield Harriers 5.93
10, J Blanc North Down A.C. 5.82
11, A Mc Grady East Down A.C. 5.57
12, R Doherty Olympian Youth A.C. 4.56

Senior Men's Triple Jump
Place/Name/Club/Dist(m)
1, D Valukevic Slovakia 16.64
2, J Dobrovodsky Slovakia 14.94
3, L Leung Ballymena & Antrim A.C. 14.09
4, D Finnegan U.C.C. A.C. 13.95
5, C Donnelly Abbey A.C. 13.55
6, E Kelly St. Abbans A.C. 13.17
7, J Ritchie City of Edinburgh 12.80
8, S Mc Mahon Ballymena & Antrim A.C. 12.77
9, M Mc Donald PSNI A.C. 12.53
10, D Mullan Strabane Track Club 12.04
11, R Mc Shane Strabane Track Club 11.22
12, M Dunlop Olympian Youth A.C. 10.95

Senior Men's Shot Putt
Place/Name/Club/Dist(m)
1, K Kelly Fr. Murphy A.C. 16.78
2, J Leahy Limerick A.C. 16.02
3, J Harper North Down A.C. 13.42
4, J Collins Mullingar Harriers A.C. 12.33
5, H Fitzpatrick Shercock A.C. 11.02
6, M O'Reilly Shercock A.C. 10.94
7, S Mc Mahon Ballymena & Antrim A.C. 9.93
8, P Mc Carthy Le Cheile A.C. 9.10
9, M Mc Hugh Lifford A.C. 8.35
10, D Gomm Raheny Shamrock A.C. 4.98

Senior Men's Pole Vault
Place/Name/Club/Hgt(m)
1, A Mc Creery Clonliffe Harriers A.C. 4.60
2, L Walker Dublin City Harriers A.C. 4.50
3, D Donegan Clonliffe Harriers A.C. 4.40
4, S Greene Raheny Shamrock A.C. 4.00
5, I Rogers Clonliffe Harriers A.C. 3.40
5, K Grant Letterkenny A.C. 3.40
7, B Alexander Finn Valley A.C. 2.80

Senior Women's 60 m Hurdles
Place/Name/Club/Time
1, D O'Rourke Leevale A.C. 7.90
2, D Ennis London Jamaica 8.06
3, S Claxton Woodford Green 8.15
4, J Bennett England 8.33
5, o Voucoverivich, Slovenia 8.34
6, M Bobkova Slovakia 8.58

Senior Women's 60 m
Place/Name/Club/Time
1, A Boyle Ballymena & Antrim A.C. 7.32
2, A Aliou Affoue Ivory Coast 7.34
3, E Maher Kilkenny City Harriers A.C. 7.36
4, A Mc Sweeney Leevale A.C. 7.45
5, C Brady Celbridge A.C. 7.72
6, A Foster North Down A.C. 7.74

Senior Women's 200 m
Place/Name/Club/Time
1, A Foster North Down A.C. 24.90
2, F O'Friel Dublin Striders A.C. 24.95
3, K Proper Ferrybank A.C. 25.19
4, G Hynes Galway City Harriers A.C. 25.21
1, D Marchal North Down A.C. 25.83
2, Z Murphy Dundrum South Dublin A.C. 25.96
3, K Lydon Galway City Harriers A.C. 26.35
4, J Corcoran Clonliffe Harriers A.C. 26.55

Senior Women's 400 m
Place/Name/Club/Time
1, J Cuddihy U.C.D. A.C. 54.13
2, M Chrust Poland 54.26
3, C Sheehy Dublin City Harriers A.C. 54.47
4, M Andrews Togher A.C. 56.58
1, E Mc Caffrey Abbey A.C. 56.37
2, M Rodgers Abbey A.C. 57.81
3, C Mc Sweeney Leevale A.C. 58.51
C Cuddihy Kilkenny City Harriers A.C. DNF

Senior Women's 800 m
Place/Name/Club/Time
1, L Monteith City of Lisburn A.C. 2.12.70
2, C Long WSEH 2.13.39
3, L Crowe Riocht A.C. 2.13.97
4, W Davis Lagan Valley A.C. 2.15.01
5, K Harty Newcastle A.C. 2.17.48
6, L Scriven St. L. O'Toole A.C. 2.17.63

Senior Women's 1500 m
Place/Name/Club/Time
1, O Drumm U.C.C. A.C. 4.28.21
2, K Harty Newcastle A.C. 4.37.07
3, L Freel Dromore A.C. 4.37.74
4, P Brady Lagan Valley A.C. 5.20.07
5, A Speight Enniskillen 5.23.53
6, C Mc Auley North Belfast Harriers 5.27.52
H Mc Larnan Lisburn A.C. DNF

Senior Women's 3000 m
Place/Name/Club/Time
1, P Curley Tullamore Harriers A.C. 9.36.49
2, L Byrne Dundrum South Dublin A.C. 9.48.26
3, L Reilly Annalee A.C. 10.25.87
4, R Gillispie Lisburn A.C. 10.49.95
5, A Kane Canon Burke A.C. 11.49.94
6, A Speight Enniskillen 11.58.41

Senior Women's 3 km Walk
Place/Name/Club/Time
1, A Loughnane Craughwell A.C. 13.18.71
2, L Reynolds Mohill A.C. 14.46.57
3, S Pr

Friday the 20th. .