Brilliance from Young Stars in Connachts 2024

Brilliance from Young Stars in Connachts 2024

Well done to our youngest superstars on their performances on the first day of the Connacht Outdoor Champs in Athlone with many making it through to the All-Irelands. The results are below – the U9, 10 and 11 championships are decided in paired teams but I don’t have the pairs to hand so just listing the individual positions there.


U13 Girls Shot Put (2Kg): 8. Lily Rose Fitzpatrick (4.21)
U13 Girls Shot Put (2Kg): 3. Lola Whitney-Mangan (8.26) BRONZE
U13 Girls Long Jump: 8. Laoise Colleran (3.76)
U13 Girls Long Jump: 5. Penny Forde (3.86)
U13 Girls Long Jump: 4. Lola Whitney-Mangan (4.02)
U13 Girls Long Jump: 35. Lily Rose Fitzpatrick (2.51)
U13 Girls Long Jump: 24. Cerys Johnston (3.38)
U13 Girls Long Jump: 17. Reailtin Ward (3.51)
U13 Girls Long Jump: 13. Ella Whyte (3.68)
U13 Girls Javelin (400g): 9. Lily Rose Fitzpatrick (6.37)
U13 Girls Javelin (400g): 7. Sophie Mullane (13.83)
U13 Girls High Jump: 9. Bethann Beattie (1.25)
U13 Girls High Jump: 7. Sophie Coen (1.25)
U13 Girls High Jump: 7. Clodagh Collins (1.25)
U13 Girls High Jump: 4. Penny Forde (1.3)
U13 Girls High Jump: 2. Reailtin Ward (1.35) SILVER
U13 Girls High Jump: 13. Cerys Johnston (1.1)
U13 Girls High Jump: 10. Laoise Colleran (1.2)
U13 Girls High Jump: 1. Lauren Kelly (1.38) GOLD
U13 Girls 80m: 22. Bethann Beattie (12.26)
U13 Girls 80m: 2. Lauren Kelly (11.37) SILVER
U13 Girls 80m: 12. Laoise Colleran (11.91)
U13 Girls 80m: 0. Ruby Maher (DNS)
U13 Girls 60mH: 8. Penny Forde (12.50)
U13 Girls 60mH: 2. Lauren Kelly (10.35) SILVER
U13 Girls 60mH: 18. Lola Whitney-Mangan (13.75)
U13 Girls 60mH: 0. Bethann Beattie (DNS)
U13 Girls 600m: 16. Jane Behan (2:05.51)
U13 Girls 4x100m Relay: 5. None 4 X 100 Relay Female Under 13 Team 2 (1:00.39)
U13 Girls 4x100m Relay: 1. None 4 X 100 Relay Female Under 13 Team 1 (58.30) GOLD


U13 Boys Long Jump: 8. Nathan Quinn (4.04)
U13 Boys Long Jump: 10. Halle Feerick (3.86)
U13 Boys Long Jump: 10. Conor Quinn (3.86)
U13 Boys Long Jump: 0. Erik Daniels (0)
U13 Boys High Jump: 7. Jack Mcnena (1.15)
U13 Boys High Jump: 2. Halle Feerick (1.4) SILVER
U13 Boys 80m: 7. Halle Feerick (11.12)
U13 Boys 80m: 24. Erik Daniels (12.21)
U13 Boys 80m: 12. Jack Mcnena (11.47)
U13 Boys 60mH: 9. Nathan Quinn (12.16)
U13 Boys 60mH: 8. Conor Quinn (12.15)
U13 Boys 60mH: 7. Jack Mcnena (11.96)
U13 Boys 60mH: 10. Erik Daniels (12.22)
U13 Boys 4x100m Relay: 4. None 4 X 100 Relay Male Under 13 Team 1 (58.20)


U12 Girls Turbo Javelin: 6. Naoise Quinn (15.63)
U12 Girls Turbo Javelin: 17. Saoirse Daly (9.72)
U12 Girls Turbo Javelin: 15. Muireann Kelly (10.54)
U12 Girls Turbo Javelin: 14. Orna Murray (11.78)
U12 Girls Turbo Javelin: 10. Isabel Maher (13.90)
U12 Girls Shot Putt: 17. Teagan Keighrey (3.72)
U12 Girls Shot Putt: 11. Saoirse Daly (5.02)
U12 Girls Long Jump: 54. Olivia Gorman (2.17)
U12 Girls Long Jump: 53. Teagan Keighrey (2.19)
U12 Girls Long Jump: 4. Roise Beattie (3.64)
U12 Girls Long Jump: 31. Muireann Kelly (2.98)
U12 Girls Long Jump: 28. Isabel Maher (3.02)
U12 Girls Long Jump: 26. Abbey Clesham (3.09)
U12 Girls Long Jump: 21. Lily Clesham (3.25)
U12 Girls Long Jump: 18. Roisin Melia (3.34)
U12 Girls Long Jump: 10. Kaci Madden (3.53)
U12 Girls High Jump: 7. Lily Clesham (1.15)
U12 Girls High Jump: 4. Aoife O Connell (1.25)
U12 Girls High Jump: 17. Abbey Clesham (1.05)
U12 Girls High Jump: 12. Blanka Cygan (1.1)
U12 Girls High Jump: 0. Teagan Keighrey (0)
U12 Girls High Jump: 0. Roise Beattie (0)
U12 Girls High Jump: 0. Olivia Gorman (0)
U12 Girls High Jump: 0. Naoise Quinn (0)
U12 Girls 60mH: 15. Aoife O Connell (13.13)
U12 Girls 60mH: 14. Lily Clesham (13.08)
U12 Girls 60m: 46. Kaci Madden (10.04)
U12 Girls 60m: 35. Abbey Clesham (9.76)
U12 Girls 60m: 19. Roise Beattie (9.50)
U12 Girls 60m: 15. Roisin Melia (9.40)
U12 Girls 60m: 0. Orna Murray (DNS)
U12 Girls 600m: 8. Muireann Kelly (2:00.50)
U12 Girls 600m: 43. Olivia Gorman (2:35.10)
U12 Girls 600m: 40. Orna Murray (2:21.42)
U12 Girls 4x100m Relay: 8. None 4 X 100 Relay Female Under 12 Team1 (1:03.67)
U12 Girls 4x100m Relay: 15. None 4 X 100 Relay Female Under 12 Team 2 (1:07.80)
U12 Boys Turbo Javelin: 3. Gerard Murray (25.90) BRONZE
U12 Boys Turbo Javelin: 2. Aaron Burke (27.44) SILVER
U12 Boys Shot Putt: 7. Gerard Murray (6.06)
U12 Boys Shot Putt: 2. Aaron Burke (9.99) SILVER
U12 Boys Long Jump: 9. Jack Hibbitt (3.74)
U12 Boys Long Jump: 9. Aaron Cummins (3.74)
U12 Boys Long Jump: 8. Conor Mannion (3.78)
U12 Boys High Jump: 5. Aaron Burke (1.25)
U12 Boys High Jump: 3. Conor Mannion (1.3) BRONZE
U12 Boys 60mH: 5. Aaron Cummins (11.96)
U12 Boys 60mH: 3. Jack Hibbitt (11.89) BRONZE
U12 Boys 60mH: 1. Conor Mannion (11.67) GOLD
U12 Boys 600m: 7. Jack Hibbitt (1:51.18)


U11 Girls Turbo Javelin: 25. Sarah Vaughan (4.91)
U11 Girls Turbo Javelin: 18. Lauren Farrell (8.84)
U11 Girls Turbo Javelin: 14. Olivia Rooney (9.65)
U11 Girls Turbo Javelin: 10. Ciara Ward (11.11)
U11 Girls 600m: 9. Ciara Ward (2:04.45)
U11 Girls 600m: 10. Leah O’Toole (2:05.16)
U11 Boys Turbo Javelin: 7. Harry Byrne (15.67)
U11 Boys Turbo Javelin: 4. Danny Mitchell (18.04)
U11 Boys Long Jump: 9. Oran Gillespie (3.36)
U11 Boys Long Jump: 8. Luke Quinn (3.39)
U11 Boys Long Jump: 6. Con Clesham (3.51)
U11 Boys Long Jump: 10. Danny Kieran (3.33)
U11 Boys 60m: 7. Con Clesham (9.37)
U11 Boys 60m: 21. Oran Gillespie (9.81)
U11 Boys 60m: 14. Tom Clarke (9.66)
U11 Boys 60m: 10. Danny Kieran (9.41)
U11 Boys 600m: 2. Luke Quinn (1:51.92)
U11 Boys 600m: 17. Eoin Geraghty (2:11.06)
U11 Boys 4x100m Relay: 3. None 4 X 100 Relay Male Under 11 Team 1 (1:02.24) BRONZE
U10 Girls Turbo Javelin: 6. Rosanna Burke (11.10)
U10 Girls Turbo Javelin: 28. Ella Fahy (4.65)
U10 Girls Turbo Javelin: 22. Asha Earls (6.62)
U10 Girls Turbo Javelin: 18. Saorla Manning (7.91)
U10 Girls Long Jump: 9. Jessica Davoren (2.95)
U10 Girls Long Jump: 7. Abby Rose Geoghegan (3.08)
U10 Girls Long Jump: 5. Tess Healy (3.16)
U10 Girls Long Jump: 10. Ailbhe Kearney (2.94)
U10 Girls 60m: 22. Abby Rose Geoghegan (10.36)
U10 Girls 60m: 16. Tess Healy (10.17)
U10 Boys Turbo Javelin: 30. Liam Cloonan (6.02)
U10 Boys Turbo Javelin: 15. Oisin Phelan (10.47)
U10 Boys Long Jump: 19. Oisin Phelan (2.94)
U10 Boys Long Jump: 14. Joe Whiriskey (3.24)
U10 Boys 60m: 20. Joe Whiriskey (10.16)
U10 Boys 60m: 18. Max O’Riordan (10.05)
U9 Girls Turbo Javelin: 3. Esme Keenan (7.25)
U9 Girls Turbo Javelin: 10. Cara Murray (5.52)
U9 Girls Long Jump: 2. Katie Considine (3.00)
U9 Girls Long Jump: 14. Lucy Mcgovern (2.36)
U9 Girls Long Jump: 13. Hannah Moran (2.47)
U9 Girls Long Jump: 10. Fiadh O’Connor Mullett (2.56)
U9 Girls 4x100m Relay: 3. None 4 X 100 Relay Female Under 9 (A) (1:12.69) BRONZE
U9 Girls 300m: 10. Lucy Mcgovern (1:03.11)
U9 Girls 300m: 1. Katie Considine (54.86)
U9 Boys Turbo Javelin: 4. Cormac Finnerty (12.25)
U9 Boys Turbo Javelin: 12. Oisin Murray (8.30)
U9 Boys Turbo Javelin: 10. Lucas Hayes (8.92)
U9 Boys Turbo Javelin: 0. Tj Larkin (0)
U9 Boys Long Jump: 7. Finn Healy (3.05)
U9 Boys Long Jump: 10. Michael Clesham (2.80)

Comments are closed.